Rostoucí podnik investoval do tří skladů AutoStore

Společnost GS Bildeler (autodíly) je skutečným podnikatelským úspěchem. Toto je příběh o tom, jak se z malé společnosti na okraji Norska stal největší dodavatel automobilových dílů BMW v celé zemi.

Díky náhodnému setkání se synem zakladatele AutoStore Jakobem Hattelandem začal spoluzakladatel firmy Jonny Skrivarhaug přemýšlet o investici do AutoStore, aby udržel konkurenceschopnost svého rostoucího podniku GS Bildeler.

Během následujícího desetiletí se společnost GS Bildeler stala největším dodavatelem automobilových dílů BMW v Norsku se dvěma samostatnými sklady AutoStore v Norsku a jedním se svou partnerskou společností KW Parts AB ve Švédsku.

The first GS Bildeler warehouse being built in Bud by two men in 1994.
PODNIKATELSKÝ ÚSPĚCH: V roce 1993 otevřela společnost GS Bildeler svůj první sklad v Budu na západním pobřeží Norska.

Společnost GS Bildeler byla založena v roce 1993, kdy Skrivarhaug a spoluzakladatel Trond Gule odvážně zahájili vlastní podnikání v malé vesnici Bud v Norsku.

„K výraznému posunu u nás došlo v roce 1998, když jsme investovali do 256stránkového katalogu vytištěného v 12 000 kusech. Když porovnáte výši obratu, šlo o větší investici, než byl pak o dvacet let později AutoStore. Naštěstí se ukázalo, že to byla dobrá investice – náš obrat se v tom roce zvýšil z 18 na 32 milionů norských korun,“ říká hrdě Skrivarhaug.

AutoStore zvyšuje efektivitu 

Katalog připravil společnosti GS Bildeler cestu na trh B2B a objevila se potřeba dalších skladovacích míst. Během několika let tak společnost založila pobočku v pěti velkých městech a pokryla velkou část Norska.

První sklad AutoStore, do kterého společnost GS Bildeler investovala, postavila v Budu v roce 2017 společnost Element Logic. Nový sklad byl dokončen za tři měsíce a stará budova nyní slouží k uložení větších automobilových dílů. V roce 2020 společnost GS Bildeler expandovala a ve svém skladu v Oslu nechala instalovat také AutoStore.

A close-up of an AutoStore robot working at the Oslo-warehouse.
NOVÝ SKLAD AUTOSTORE: Nový sklad v Oslu využívá 20 000 zásobníků a deset robotů.

Po implementaci AutoStore v Budu a Oslu dosáhla společnost GS Bildeler velké efektivity umožňující omezit počet fyzických skladů na Bud, Oslo a Bergen.

„Efektivita, které jsme dosáhli pomocí AutoStore, v kombinaci s vylepšenou logistikou umožnila zákazníkům ve Stavangeru rychleji přijímat objednávky z našeho automatizovaného skladu v Oslu než z ručního skladu ve Stavangeru,“ uvádí Gule.

Konkurenceschopnost GS Bildeler díky na míru přizpůsobenému skladu

Kombinace využití systému AutoStore pro menší díly a manuálního skladu pro větší díly vytvořila předpoklady konkurenceschopnosti společnosti GS Bildeler na trhu. Nyní zákazníci kdekoli v Norsku obdrží svou objednávku do následujícího pracovního dne.

Manažer prodeje Øyvind Kollerud z kanceláře Norwegian Element Logic se během instalace AutoStore ve skladu v Oslu setkal s nečekanou výzvou.

„Díky specifickým preferencím společnosti jsme upravili naše náčrty umístění a designu, abychom zajistili funkční operace mezi skladem a obchodem. Také jsme se museli přizpůsobit existující budově a výsledkem bylo kreativní řešení systému AutoStore mezi sloupy, pojistkovými skříněmi, branami a nosníky na stěnách,“ vysvětluje Kollerud.

Místo výstavby nového mezipatra se společnost GS Bildeler rozhodla využít stávající půdní prostor. Byl také nutný na zakázku vyrobený tunel procházející systémem AutoStore.

Nakonec z toho vznikl obrovský výkres vyžadující milimetrovou přesnost. Výsledek stál však rozhodně za to.

„Bylo vzrušující přijmout výzvu zákazníka se specifickými požadavky a plány na implementaci AutoStore,“ říká Kollerud.

GS Bildeler co-founder, Trond Gule, and Element Logic Sales Manager, Øyvind Kollerud, walks through the custom-made tunnel through the AutoStore-system in the Oslo-warehouse.
TUNEL PROCHÁZEJÍCÍ SYSTÉMEM AUTOSTORE: Společnost GS Bildeler požadovala tento na zakázku vyrobený tunel procházející systémem AutoStore. Na snímku zleva manažer prodeje Element Logic Norway Øyvind Kollerud a spoluzakladatel GS Bildeler Trond Gule.

Technologie pick-in-store v GS Bildeler

Sklad v Oslu funguje jako maloobchodní prodejna, kterou mohou zákazníci navštívit a zakoupit výrobky v přímém prodeji.

K dosažení efektivity se používá praktické řešení pick-in-store za prodejním pultem. Tímto způsobem může služba AutoStore vychystávat objednávky pro zákazníky v obchodech prakticky bez čekací doby.

Inspirací pro toto řešení se stal sklad v Budu, kde musejí zaměstnanci ujít pokaždé více než 50 metrů, aby se dostali k vychystávacím stanicím. Protože společnost GS Bildeler očekává více in-store zákazníků ve svém skladu v Oslu, rozhodla se zlepšit efektivitu vychystávání.

Větší spokojenost zákazníků a zaměstnanců

Motivací k investici do AutoStore byla touha zvýšit kvalitu, efektivitu a spokojenost zákazníků.

„Po implementaci AutoStore dochází k menšímu počtu chyb při vychystávání, méně se utrácí za nájem a také zákazníci jsou spokojenější,“ uvádí Skrivarhaug.

Founder, Trond Gule, overlooking the operations at the GS Bildeler AutoStore-warehouse in Oslo.
SKLAD NA MÍRU: Spoluzakladatel Trond Gule si pochvaluje, jak se společnosti Element Logic podařilo integrovat AutoStore, aby se vešla mezi nosníky, pojistkové skříně a sloupy ve stávajícím skladu.

Zaměstnanci skladu oceňují rovněž výhody automatizace. Hlásí zlepšenou kontrolu nad svou pracovní zátěží, méně fyzické námahy a celkově menší stres.

„Naši zaměstnanci byli zpočátku k AutoStore skeptičtí, ale dnes by za nic na světě neměnili,“ říká Skrivarhaug.

Prostor pro růst do budoucna

Jak prokázal GS Bildeler, automatizace skladu je výhodná nejen pro velké nadnárodní společnosti.

„Možnosti rozšíření skladu jsou omezené, ale s AutoStore získají společnosti prostor, aby mohly růst a uspokojit rostoucí požadavky zákazníků na služby a dodávky,“ vysvětluje Kollerud.

Founders, Jonny Skrivahaug and Trond Gule, smiling to the camera with the current managing director, Sven Skogheim.
TĚŠÍME SE NA BUDOUCNOST: Výkonný ředitel společnosti Jonny Skrivarhaug a jeho kolegové Sven Skogheim a Trond Gule (v pořadí zleva) po řadě investic do AutoStore věří, že GS Bildeler má před sebou světlou budoucnost.

Fakta a čísla (sklad v Oslu)

  • 1500 m2 úložného prostoru (1 800 m2 včetně kancelářských prostor)
  • 4 zaměstnanci (z toho 3 v centrálním skladu)
  • 10 robotů AutoStore
  • 20 000 zásobníků
  • Přibližně 1 000 položek denně vychystaných systémem AutoStore
  • 6 karuselových portů a 2 dopravníkové porty slouží k vychystávání a skladování

Chcete se dozvědět více o našich řešeních?

Kontaktujte nás pro více informací!

Kontaktujte nás