E-shop a maloobchod obsluhovaný jediným systémem AutoStore na eXXpozed – sport a móda

Osm let poté, co byl založen elektronický obchod a maloobchod pro sport a módu, se kvůli rostoucímu mezinárodnímu růstu a stálému rozšiřování produktové řady v mezikanálovém prodeji stal nový, efektivnější logistický koncept nezbytností. Se systémem AutoStore, podporovaným společností Element Logic, byl eXXpozed nejen schopen znásobit svou úložnou kapacitu, ale také výrazně optimalizovat procesy ve svém skladu z hlediska spolehlivosti a efektivity.

eXXpozed sports & fashion nabízí vysoce kvalitní vybavení a oblečení pro outdoor a extrémní sport. Společnost založená v roce 2010 se zaměřuje na jedinečné produkty exkluzivních značek, které nejsou všude k dispozici. V současné době nabízí kolem 150 000 různých položek.

V prosinci 2018 přibyl do historie společnosti významný milník: eXXpozed otevřel novou budovu v německém regionu Allgäu, včetně maloobchodní prodejny o rozloze 750 m² a přilehlého bistra.

Retail store of eXXpozed, offering offers high-quality equipment and clothing for outdoor and extreme sport
EXKLUZIVNÍ ZNAČKY: eXXpozed nabízí vysoce kvalitní vybavení a oblečení pro outdoor a extrémní sport online a ve svých maloobchodních prodejnách.

Bistro at eXXpozed sports & fashion in GermanyVŠE POD JEDNOU STŘECHOU: K propojení maloobchodu s lezeckými stěnami se využívá bistro.

Kromě toho se lezecké a boulderingové oblasti nacházejí na celkové ploše 1860 m² uvnitř i vně areálu a využívají se pro kurzy, akce a soutěže. „Nabízíme našim zákazníkům svět sportu a outdoorových aktivit, ve kterém si mohou užít naše výrobky všemi smysly,“ říká Andreas Oliver Bindhammer, který je nejen zakladatelem a výkonným ředitelem společnosti eXXpozed, ale také bývalým mistrem světa v těžkém lezení.

Climbing and bouldering area at eXXpozed
SVĚT SPORTŮ A OUTDOORU: eXXpozed nabízí vnitřní i venkovní lezecké a boulderingové oblasti na ploše 1860 m².
The bistro at eXXpozed offers a spectacular view.
BISTRO S VÝHLEDEM: Z bistra eXXpozed lze sledovat horolezecké kurzy, události a soutěže.

 

exxpozed nalezlo optimální skladové řešení

V roce 2010 se počet zaměstnanců společnosti eXXpozed zvýšil z původně čtyř stálých a pěti dočasných na více než 80 zaměstnanců. Ti zajišťují, že až 1400 objednávek denně najde cestu k téměř 600 000 zákazníků po celém světě. V prvních letech provozoval eXXpozed tradiční sklady. Jednotlivé druhy zboží se na vyžádání ručně odebíraly kus po kusu a vychystávaly na základě objednávek. Zaměstnanci trávili spoustu času sestavováním produktů a jak se sortiment rozšiřoval, vzdálenosti mezi sklady a přepravní oblastí se prodlužovaly. Rychlý růst v oblasti elektronického obchodování, které doplnilo nově otevřenou maloobchodní prodejnu, nakonec vyžadoval efektivnější procesy a vyšší úložnou kapacitu.

Při hledání perspektivního logistického konceptu jsme analyzovali různá skladová a logistická řešení, žádné z nich se však pro eXXpozed nezdálo vhodné. „Alespoň do chvíle, kdy nám intralogistický specialista Element Logic představil řešení založené na konceptu AutoStore: jednoduché, prostorově efektivní, inteligentní a škálovatelné – dokonalé řešení pro naše potřeby,“ říká Bindhammer.

AutoStore robots and port at eXXpozed sports & fashion
MAXIMÁLNÍ PROSTOROVÁ ÚČINNOST: AutoStore byl integrován o jedno podlaží níže pod maloobchodní prodejnou na ploše 450 m².

 

Nejvyšší doba provozu na minimálním prostoru

Implementace trvala pouhých 17 týdnů. Po jejím ukončení byl na konci léta 2018 uveden do provozu na eXXpozed prostorově efektivní systém automatického ukládání a načítání AutoStore. Díky svému kompaktnímu designu a vysoké hustotě skladování byl systém AutoStore integrován jedno podlaží pod obchodem, na ploše pouhých 450 m².

„Pro srovnání: běžný sklad by potřeboval přibližně 3500 m², aby mohl skladovat stejné množství zboží,“ vysvětluje Bindhammer. Zkušenost zákazníků je ještě jedinečnější díky tomu, že eXXpozed vystavil roboty AutoStore pohledům kolemjdoucích: lze je pozorovat zvenčí budovy oknem.

AutoStore robots visible through shop window
ROBOTI V CENTRU POZORNOSTI: Z vnějšku budovy lze sledovat nejen nejnovější sportovní kolekce, ale také pohybující se roboty AutoStore.

Systém AutoStore na eXXpozed obsahuje v této chvíli 10 950 úložných zásobníků, přičemž 16 zásobníků je naskládaných na sebe. Celkem 12 inteligentních robotů AutoStore se pohybuje vysokou rychlostí po kolejích na hliníkové mřížce. Pomocí svých uchopovacích jednotek zvedají zásobníky, přeskupují je a dodávají do vychystávacích portů. Standardizovaný software řídí pohybové sekvence a průběžně sleduje umístění jednotlivých zásobníků v systému. Díky svým čtyřem kolům umístěným v každém rohu se roboti AutoStore mohou pohybovat ve dvou směrech a dosáhnout tak každé pozice v mřížce . Komunikují přes WLAN s řadičem AutoStore, který přiřazuje přepravní příkazy jednotlivým robotům. Při menší vytíženosti nebo nízkém stavu baterie zajedou roboti automaticky k jedné z nabíjecích stanic umístěných na okraji sítě.

Ergonomická pracoviště a efektivnější procesy pro eXXpozed

Dva karuselové porty a jeden dopravníkový port manipulují se vstupem a výstupem zboží na eXXpozed. V případě potřeby lze pro jakýkoli proces použít všechny pracovní stanice. Díky tomu je eXXpozed neustále maximálně flexibilní. Celý systém je optimalizován softwarovým řešením od Element Logic, které bylo individuálně přizpůsobeno potřebám eXXpozed. Místo použití několika skladovacích místností s dlouhými chodníky má eXXpozed nyní ergonomicky vybavená pracoviště. Zásobníky se zbožím jsou dodávány přímo pracovním stanicím, kde vychystávači zpracovávají jak objednávky z online obchodu, tak objednávky k vyzvednutí. Celkově to pro eXXpozed znamená vysokou účinnost s minimálním úsilím.

V případě zvýšené poptávky, například před Vánocemi nebo na černý pátek, lze výkon systému AutoStore ve velmi krátkém čase navýšit přidáním dalších robotů a zásobníků. Ve špičkách byl systém AutoStore společnosti eXXpozed schopen provádět až 370 vychystávek/h.

AutoStore Workstation
ERGONOMICKÁ PRACOVIŠTĚ: Roboti dodávají zásobníky se zbožím přímo pracovním stanicím, kde vychystávači zpracovávají jak online obchod, tak objednávky k vyzvednutí.

Perspektivní nastavení

Díky dokonale koordinované intralogistice a výsledné minimální době propustnosti objednávek dokáže nyní eXXpozed uspokojit rostoucí poptávku a požadavky zákazníků na rychlé a přesné dodání. Jelikož se centrální sklad nachází přímo pod maloobchodem, může eXXpozed vždy nabídnout také velmi široký a hluboký sortiment produktů v obchodě.

„V každém ohledu AutoStore a spolupráce s Element Logic přispěly ke zvýšení spokojenosti zákazníků a k dalšímu rozšíření naší pozice na trhu. Pro nás byl AutoStore od společnosti Element Logic dosud nejlepším rozhodnutím, pokud jde o efektivní správu skladů optimalizovanou z hlediska zdrojů. Plně automatizovaný sklad dokonale zapadá do stávající infrastruktury našeho zásilkového softwaru a zaručuje nám tak budoucí možnosti zabezpečení a udržitelného růstu,“ říká Bindhammer.

Andreas Oliver Bindhammer, the founder and CEO of eXXpozed, on a climbing wall
NEJLEPŠÍ ROZHODNUTÍ: Andreas Oliver Bindhammer, zakladatel a generální ředitel společnosti eXXpozed, je hrdý na příležitosti získané prostřednictvím AutoStore a spolupráce s Element Logic.

Fakta a čísla:

  • Plocha systému AutoStore: 450 m²
  • 12 robotů AutoStore
  • 10 950 zásobníků
  • 2 karuselové porty
  • 1 dopravníkový port

• Jste připraveni na další krok?

Zjistěte, jak může Element Logic optimalizovat výkon vašeho skladu.

Kontaktujte nás