Euromedia Group postaví nejmodernější robotický sklad

Skupina Euromedia Group provozující síť knihkupectví Luxor a lídr knižního trhu, míří k čelní pozici i v oblasti skladovacích technologií. V logistickém parku společnosti P3 ve středočeském Stochově chystá výstavbu nejmodernějšího robotického skladu založeného na technologii AutoStore, kterou dodá společnost Element Logic. Zavedení technologie pomůže skupině udržet vysokou kvalitu služeb. Skupina Rockaway Capital, která je majoritním akcionářem, plánuje skrze Euromedia Group v následujících dvou letech proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky.

V České republice není budova, kde se nachází větší množství knih na jednom místě než v současném skladu Euromedia Group. S rostoucím počtem zákazníků a poptávkou po zboží se zvyšují nároky na efektivitu a produktivitu skladu. V tom pomůže robotizace s technologií AutoStore, která přinese značnou úsporu místa, zefektivnění práce i snížení chybovosti při přípravě zásilek.  

Loňský rok pro nás byl velmi úspěšný a zaznamenali jsme výrazný růst. V těchto měsících samozřejmě pozorně sledujeme vývoj spotřebitelského chování, kdy vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci předpokládáme v expedovaných objemech zpomalení. Věříme však v potenciál knižního trhu v České republice a jeho dlouhodobý růst. Investicí do nového skladu chceme být na tento růst připraveni a zároveň zvyšujeme kvalitu a spolehlivost logistiky, čímž přispíváme k rozvoji celého knižního trhu, říká František Mala, CEO Euromedia Group.   

S přípravou zboží k expedici budou pomáhat roboti

Roboti se budou starat o vyhledávání zboží ve skladu a jeho dopravu ke skladníkům, kteří zboží převezmou a připraví k odeslání v tzv. pracovních portech. V novém skladu o rozloze přes 10 000 m2 se v první fázi zboží uloží do 65 000 plastových boxů (tzv. binů). S přípravou zboží k expedici bude zaměstnancům pomáhat 90 robotů. Díky modularitě technologie AutoStore návrh budoucího skladu umožňuje další postupné navyšování jeho kapacity a výkonu. Další úsporu místa a zrychlení vychystávání zboží zajistí pojízdné paletové regály Jungheinrich, které mimo jiné redukují nevyužitý prostor uliček. 

Velkou výzvou přípravy nového skladu je pečlivé sladění všech procesů a zajištění čistoty datových výstupů, na kterých je technologie AutoStore závislá. Součástí celého procesu je rovněž integrace nového Warehouse Management Systému od ostravské společnosti Kvados. Prostřednictvím něj budeme nejen řídit roboty a dávat jim úkoly, ale také například plánovat a optimalizovat kapacitu celého skladu,” říká Jan Kuneš, ředitel IT Euromedia Group.Před samotným instalačním procesem vždy provádíme detailní analýzu všech operačních systémů ve společnosti, abychom dokázali najít co nejefektivnější řešení, se kterým bude moci náš zákazník růst,“ vysvětluje CEO Element Logic Jindřich Kadeřávek.  

Robotizace umožňuje další rozvoj

Zavedení nejpokročilejších skladovacích technologií pomůže skupině udržet vysokou kvalitu služeb a zajistit její stálé zlepšování. S tím jde ruku v ruce náš závazek plnění slibů. Pokud například garantujeme dodání zboží do dvou dnů nebo pod stromeček”, musíme to dodržet. Vzhledem k růstu se ale na vrcholu sezóny začínáme blížit naší hranici kapacity. Robotizace skladu nám tak uvolní ruce a budeme se moci dále rozvíjet ke spokojenosti našich zákazníků, zaměstnanců i investorů,” uzavírá Kamil Kidoň, ředitel logistiky Euromedia Group. 

Pro stavbu robotického skladu si skupina vybrala nedávno dokončenou halu v logistickém areálu společnosti P3. Budovu postavili z nejmodernějších materiálů a má certifikaci BREEAM Excellent. To zaručuje vysoký stupeň udržitelnosti, nízké provozní náklady, energetickou účinnost a zdravé prostředí pro své uživatele. 

V roce 2017 do Euromedia Group vstoupila Rockaway Capital, investiční skupina Jakuba Havrlanta, s cílem pomoci digitalizovat další tradiční sektor. Během loňského srpna se pak skupina dohodla na odkoupení 50procentního podílu, který držela společnost Czech Media Invest, a stala se téměř 100procentním akcionářem. Knižní byznys považujeme za jeden z pilířů portfolia Rockaway Capital. V následujících dvou letech plánujeme prostřednictvím Euromedia Group proinvestovat více než 500 milionů Kč, z čehož více než polovina půjde právě do logistiky a souvisejících IT systémů,“ říká investiční partner Rockaway Robert Chmelař. 

Rekordní sezóna Euromedia Group

Euromedia Group má za sebou jedno z nejnáročnějších období ve své historii. Propad tržeb v důsledku pandemie covid-19 i problémy s nedostatkem materiálu nejen úspěšně překonali, ale skupina ke konci loňského roku zažila dokonce rekordní sezónu. Euromedia Group, která obsluhuje významnou část českého knižního trhu, pokračovala v růstu počtu zákazníků i objemu prodaného zboží. 

Společnosti pomáhá mimo jiné široké portfolio služeb, které pokrývá v podstatě všechny aktivity knižního byznysu. Skupina vlastní kromě sítě knihkupectví Luxor několik nakladatelských značek, například Ikar, Odeon, Kalibr nebo značku Témbr, která se věnuje produkci audioknih. Nadto je českou jedničkou v distribuci a provozuje největší knižní velkoobchod v republice, který zásobuje přední řetězce. 

• Jste připraveni na další krok?

Zjistěte, jak může Element Logic optimalizovat výkon vašeho skladu.

Kontaktujte nás