Poháněno sluncem, řízeno roboty

Udržitelnost byla prioritou, když velkoobchod s elektronikou Berggård Amundsen (BA) budoval s pomocí společnosti Element Logic svůj nový sklad.

Futuristický sklad a ústředí společnosti Berggård Amundsen na předměstí Osla je zcela unikátní: Protože tento velkoobchodník s elektronikou chtěl využít svou novou budovu o rozloze 14 000 m2 k vizuální prezentaci nabízených produktů, bylo na střeše instalováno 1050 solárních panelů; kromě toho pokrývají solární panely 50 m2 fasády.

Sklad Berggård Amundsen
UDRŽITELNOST: Sklad Berggård Amundsen

Dokonce i v Norsku, kde je v zimním období málo slunečního světla a sníh, zařízení vyprodukuje 230 000 kilowatthodin čisté solární energie ročně. Díky solárním panelům je společnost Berggård Amundsen (BA) soběstačná od dubna do září a poskytuje energii také 40 nabíječkám elektromobilů, které jsou k dispozici pro místní okolí. Výsledkem je, že BA získala certifikát „Eko-maják“ za zřízení ekologického skladu.

Sklad Berggård Amundsen viděný shora
UDRŽITELNOST: Sklad Berggård Amundsen při pohledu seshora

„Roboti AutoStore spotřebují extrémně nízké množství energie a regenerují energii pokaždé, když spouštějí zásobník nebo snižují rychlost stejně jako elektromobil. To znamená, že se dokonale hodí pro udržitelné sklady. Sklad společnosti Berggård Amundsen je šetrnější k životnímu prostředí a také nákladově efektivní. Je to win-win,“ říká Niklas Poulsen z oddělení systémového prodeje společnosti Element Logic.

AutoStore robots working in the dark and portrait of Niklas Poulsen
ŠETŘIT ENERGIÍ: Roboti AutoStore regenerují energii při spouštění zásobníků a brzdění. Mohou také pracovat ve tmě, což podle Niklase Poulsena z Element Logic může spotřebu energie ještě snížit.

Mřížka skladiště BA pojme 17 000 zásobníků a práci dělá 17 robotů. Vzhledem k tomu, že deset robotů spotřebovává stejné množství energie jako jeden vysavač a 70 procent vychystávání BA probíhá prostřednictvím AutoStore, je zřejmé, že celková spotřeba energie v novém skladu je ve srovnání s ostatními sklady velmi nízká.

Umožnění rychlejších dodávek

Trh s elektronikou je vysoce konkurenčním odvětvím a společnost BA si uvědomuje, že její role v hodnotovém řetězci závisí na okamžitém poskytování služeb zákazníkům.

„V posledních letech jsme se hodně rozrostli, takže nakonec náš starý sklad nestačil našim potřebám. Jeho podmínky neumožňovaly další expanzi, takže jsme nemohli efektivně využívat náš potenciál,“ říká Rolf Inge Danielsen, logistický ředitel společnosti Berggård Amundsen.

Společnost BA potřebuje svých 25 servisních středisek po celém Norsku, aby ráno po obdržení objednávky připravila balíčky k odeslání. Místní elektrikáři se také mohou zastavit ve skladu a vyzvednout zásilky pouhé půl hodiny poté, co objednávku zadali.

Three images inside warehouse with AutoStore ports and conveyer system
CHYTRÁ ŘEŠENÍ: Společnost Element Logic ITO pro dopravní systém. Vše je s Astro WMS od Consafe.

„Toto by mohl být dokonalý sklad pro BA. Je navržen tak, aby vyhovoval potřebám společnosti a podporoval maximální efektivitu, například tím, že má mřížku v těsné blízkosti příjmu zboží a dopravní systém ITO ve stropě. To umožňuje nákladním vozům zvolit nejkratší cestu. Celý sklad je rovněž navržen tak, aby umožňoval další růst, kdykoli je BA připravena se rozšířit,“ říká Poulsen.

Nejen další distributor

Logistický ředitel společnosti Berggård Amundsen popisuje práci společnosti Element Logic jako nezbytnou pro úspěch nového skladu.

„Společnost Element Logic dokonale rozumí zákazníkovi a pomohla nám navrhnout sklad, který vyhovuje našim potřebám nejlépe. Vede nás, kdykoli vedení potřebujeme a postrkuje, kdykoli potřebujeme postrčit,“ říká Danielsen.

„Dávalo nám pocit bezpečí, když byla v každé fázi projektu s námi. Účastnila se všech stavebních schůzek, všech workshopů se zaměstnanci a také nám pomáhala v období stěhování. Poskytovala inteligentní řešení na každém kroku,“ dodává Danielsen, který rovněž zdůrazňuje význam rozsáhlých zkušeností společnosti Element Logic.

Berggaard Amundsen employees talking to Element Logic employees inside warehouse
PARTNEŘI: Společnost Element Logic pomohla společnosti Berggaard Amundsen založit nový sklad.

„Element Logic je naším partnerem při plánování, stěhování a založení tohoto skladu. Je mnohem víc než jen dodavatelem robotů,“ dodává Bethina Samnøy Siristuen, projektová manažerka pro logistiku ve společnosti Berggård Amundsen.

Plné využití AutoStore

Přestože je sklad nyní funkční, společnost Element Logic stále úzce spolupracuje s firmou Berggård Amundsen, aby jí pomohla dosáhnout ještě lepších výsledků.

„AutoStore jsme měli také v našem předchozím skladu, ale nevyužívali jsme jeho plný potenciál. Nyní, s pomocí Element Logic, investujeme čas, abychom se naučili efektivně využívat software, umožnili zaměstnancům absolvovat kurzy Element Logic a zlepšili náš workflow statistikami v reálném čase,“ vysvětluje Samnøy Siristuen.

Niklas Top Aanensen, manažer pro klíčové zákazníky společnosti Element Logic, je odpovědný za plnou podporu společnosti Berggård Amundsen v průběhu každodenního provozu. Říká, že následná práce, kterou společnost vykonává, spočívá v maximalizaci potenciálu skladu klienta:

„Vztah, který máme s našimi zákazníky, pokračuje. Pilujeme a ladíme, jak to jde, spouštíme simulace a zjišťujeme, kde se dají vylepšit. Zkoumáme příjem objednávek a zjišťujeme, kolik portů je třeba mít v kterou hodinu otevřených a kdy je nejlepší znovu naskladnit zásobníky nebo spustit aktualizace softwaru. Usilujeme o efektivitu a myslíme to vážně,“ uzavírá Top Aanensen.

Fakta a čísla

  • 208 zaměstnanců celkem (z toho 35 ve skladu)
  • 17 robotů AutoStore
  • 17 000 zásobníků
  • 2500 položek vychystaných denně z AutoStore
  • 4 odchozí karuselové porty

Chcete se dozvědět více o možnostech optimalizace vašeho skladu?

Kontaktujte nás