Společnost Bergfreunde zvyšuje efektivitu vychystávání více než o 400 % pomocí AutoStore společnosti Element Logic

Přestože se společnost Bergfreunde stala jedním z největších online outdoorových specialistů v Evropě, stále vzhlíží k novým vrcholům. Díky nejmodernějšímu systému AutoStore od společnosti Element Logic míří tato německá společnost na novou úroveň.

Oblečení, obuv, outdoorové vybavení, stejně jako horolezeckou výstroj a další speciální vybavení to vše v Bergfreunde najdete. Své podnikání zahájila společnost v roce 2006 a v současné době prostřednictvím svého úspěšného internetového obchodu nabízí více než 150 000 položek od více než 750 různých značek, přičemž tato čísla nadále rostou. Při každoročním nárůstu prodeje zhruba o 30 procent v letech 2017 a 2018 je schopnost škálovat operace zásadní a bude tomu tak i v příštích letech.

„Při našem ohromujícím růstu jsme závislí na flexibilním a efektivním skladovacím systému, proto si společnost Bergfreunde.de vybrala AutoStore. Škálovatelnost, efektivita prostoru a vysoký výkon byly pro nás rozhodujícími faktory. Všechna naše očekávání týkající se AutoStore a Element Logic byla více než splněna a nikdy jsme svého rozhodnutí nelitovali,“ říká Ronny Höhn, výkonný ředitel společnosti Bergfreunde.

Thomas Klein and Ronny Höhn from Bergfreunde and Michael Kawalier from Element Logic i front of AutoStore grid
SILNÝ TÝM: Thomas Klein (vlevo), manažer logistiky ve společnosti Bergfreunde, Ronny Höhn (uprostřed), ředitel společnosti Bergfreunde, a Michael Kawalier (vpravo), ředitel prodeje ve společnosti Element Logic Německo

V srpnu 2016 otevřela společnost nové logistické centrum o celkové ploše 10 000 3m2.  Hlavní důraz spočívá na soběstačném systému AutoStore, který byl původně navržen na plochu 1800 m² a od té doby byl několikrát rozšířen.

„Přátelské tržní prostředí nabízí příležitosti pro udržitelný růst v nadcházejících letech. Plánujeme další automatizaci logistiky, abychom zvýšili efektivitu,“ pokračuje Höhn.

Třídění ve skladu s vysokou hustotou

V logistickém centru společnosti Bergfreunde v Kirchentellinsfurtu jižně od Stuttgartu, v systému o rozloze 3000 m2, spolu v této chvíli závodí 80 robotů a přesouvá 94 000 zásobníků naskládaných do 16 vrstev.K přesunu položek do a ze skladu je k dispozici celkem 21 portů. Více než sto zaměstnanců zpracovává ve dvousměnném provozu až 200 000 položek za pracovní týden a stará se o příchozí zboží, jeho vrácení a přepravu. Společnost Bergfreunde.de skladuje v průměru tři „Stock Keeping Units“ (SKU) na krabici.

„Jsme jedním z mála uživatelů AutoStore v Evropě, kteří neukládají položky tříděným způsobem. Když to lidé slyší, vypadají, že se o ně pokouší infarkt. Ale mohu potvrdit, že to funguje dobře. Na druhou stranu nemáme na výběr: Nemůžeme používat 200 000 zásobníků a pak do každého uskladnit jen dvě nebo tři položky,“ vysvětluje logistický manažer společnosti Thomas Klein.

Several AutoStore red line robots moving fast on a grid
NA PRACOVIŠTI: V systému o rozloze 3000 m2 dnes neustále závodí 80 robotů AutoStore a přesouvá 94 000 zásobníků.

Nová řada AutoStore CarouselPort 3.0

Ve skladu společnosti Bergfreunde již byla nainstalována nová řada AutoStore CarouselPort 3.0, která je výrazně ergonomičtější než předchozí verze.

„To omezuje příznaky únavy a činí pracovní prostředí příjemnějším pro zaměstnance,“ říká Michael Kawalier, obchodní ředitel společnosti Element Logic Germany.

Vyšší úroveň manipulace s kartony

Kromě všech komponent AutoStore dodala a nainstalovala společnost Element Logic do skladu společnosti Bergfreunde další zařízení, aby urychlila manipulaci. Patří sem automatické stavěčky kartonů, automatické podávání a výdej kartonů a konečné třídění zásilek.

Přesněji to znamená, že vychystávači objednávek automaticky dostávají připravené kartony dodávané do vychystávací stanice. Po dokončení úkolu souvisejícího s objednávkou se na krabici automaticky vytiskne dodací list se servisními informacemi. Balíček zároveň obdrží štítek ID. Poté se zásilka na dopravním pásu automaticky uzavře, zváží, objemově optimalizuje, označí a předá přepravnímu oddělení.

„S těmito dalšími prvky jsme výrazně zrychlili proces ve skladu a znatelně zvýšili výkon zaměstnanců při vychystávání,“ říká Kawalier.

Conveyer belt with boxes on the move going into and out of the AutoStore facility
INTELIGENTNÍ PŘIPOJENÍ: Dopravní technologie je integrována do celého systému a vede tunelem AutoStore.

Zaměstnanci společnosti Bergfreunde nyní v průměru provádějí 175 vychystávek za hodinu. Než společnost přešla z regálového úložiště na intralogistický systém založený na automatickém obchodě Element Logic, dokázala naproti tomu provést pouze 45 vychystávek za hodinu.

Společnost Bergfreunde se také rozhodla svěřit společnosti Element Logic odpovědnost za údržbu intralogistického systému. Smlouva o úrovni služeb zahrnuje také servis hotline, dodávky náhradních dílů a další služby. To společnosti umožňuje soustředit se výhradně na své každodenní obchodní operace.

Warehouse worker at AutoStore picking station
PŘIPRAVENÉ KARTONY: Díky připraveným kartonům, které dostanou do svých výdejních stanic, zvládnou nyní vychystávači v průměru 175 položek za hodinu.

V roce 2020 jsme dosáhli nového vrcholu v logistice

Vzhledem k současným pozitivním prognózám růstu již ředitelé Bergfreunde vnímají potřebu dalšího rozšíření svého logistického prostoru v blízké budoucnosti.

„AutoStore vyžaduje asi deset procent vzduchu v systému, aby mohl správně fungovat, a my jsme už pod devíti procenty. To znamená, že vzduchu pomalu, ale jistě znovu ubývá,“ říká Ronny Höhn.

Řešením je výstavba nové logistické haly v bezprostřední blízkosti stávajícího skladu. Do poloviny roku 2020 zde vznikne dalších 10 000 m2 prostoru. Nová hala bude obsahovat příchozí oblast a zpracování vratek, stejně jako rozšíření stávajícího systému AutoStore.

„Přidání rozšíření do stávajícího systému AutoStore je neobyčejně snadné. V tomto konkrétním případě můžeme obě paměťové jednotky propojit přímo pomocí mřížky a kolejnice pro roboty,“ uzavírá Kawalier.

S pomocí Element Logic dokázala společnost Bergfreunde zvýšit efektivitu vychystávání o více než 400 procent. Dodací lhůta od objednávky zákazníka po předání odesílateli byla navíc snížena na méně než tři hodiny. Ve špičkách dnes společnost zpracovává více než 15 000 objednávek denně. Investice do projektu automatizace skladu se společnosti Bergfreunde vrátila dříve než za dva roky.

Fakta a čísla:

  • Společnost Bergfreunde je přední online maloobchod s   horolezeckou výstrojí v Evropě (založena v roce 2006)
  • Obrat v roce 2018: 85,8 milionu eur
  • Logistické centrum o velikosti 10 000 m² jižně od Stuttgartu v Německu
  • 3000 m² plocha systému AutoStore
  • 80 robotů AutoStore
  • 94 000 zásobníků
  • 21 automatizovaných karuselových portů

 

• Jste připraveni na další krok?

Zjistěte, jak může Element Logic optimalizovat výkon vašeho skladu.

Kontaktujte nás