Poptávka po skladovacích kapacitách v e-commerce vzrostla o 25 %

Ročně se v průměru zvýší poptávka po skladovacích kapacitách o 10 %. Ta nejvíce roste na poli e-commerce, kde se jedná o nárůst průměrně o 25 %. Skladová kapacita v ČR je ovšem nedostačující. Firmy proto vsázejí na automatizaci a robotizaci. Tato řešení dokážou i u současných skladů zvýšit kapacitu a rychlost vyskladňování až o 100 %. Dalším důvodem, proč se firmy klaní k automatizaci, je její vliv na snížení energetické náročnosti, kterou lze snížit až o polovinu.

Roste trh robotizovaných skladů

V současné době rychle roste poptávka po skladovacích kapacitách. Tu nelze rychle uspokojit kvůli aktuálnímu nedostatku skladových prostor a zdlouhavému procesu výstavby nových. Z tohoto důvodu se již nyní očekává několikanásobný růst objemu poptávky po automatizovaných řešení skladových systémů na bázi AutoStore. „V oblasti automatizace skladových řešení můžeme očekávat opravdu velký nárůst. Jenom v ČR předpokládáme v příštím roce růst ze současných 200 milionů na miliardu,“ uvádí Jindřich Kadeřávek, CEO společnosti Element Logic Czech Republic.

Bojuje se o každý metr i o energie

Podle odborníků z Element Logic budou současné komplikace na trhu pokračovat i v dalším roce. Předpokládají rovněž přetrvávající růst cen energií. „Firmy si tuto skutečnost uvědomují a snaží se přecházet na energeticky úsporná řešení. Automatizovaná řešení fungují mnohem efektivněji, čímž dokážou, v závislosti na typu řešení, snížit výdaje elektřiny až o polovinu,“ uvádí Miroslav Snížek, Sales Manager Element Logic.

Firmy kromě úspory energií potřebují řešit i efektivní možnosti skladování. „Systémy AutoStore, které zavádíme, dokážou v nových i stávajících prostorech zredukovat plochu, která je v klasickém regálovém skladu obsluhována vysokozdvižným vozíkem, o 30 až 50 %. Naší výhodou je, že dokážeme pracovat s prostorem až do výšky osmi metrů,“ popisuje Miroslav Snížek.

Omezení na českém logistickém trhu

Trend automatizovaných skladů je globální. U nás ve srovnání se zahraničím ještě není automatizace tolik běžná. „Ve srovnání například s Německem, kde jsme již implementovali 80 instalací, nevycházíme ze stejného základu. V ČR jsou zatím v plánu tři,“ uvádí Kadeřávek. „Přestože se jedná o inovativní technologii, chybí zde povědomí o možnostech, jak zlepšovat své skladové kapacity, ale také jak urychlit proces vyskladňování,“ uzavírá Kadeřávek.

Technologie AutoStore je založená na skladovacích boxech

AutoStore systém je založený na třech komponentech. Souřadnicová mříž (grid), krychlové skladovací zásobníky (biny) a také automatické ovladače (controllery). V souřadnicových mřížích jsou uskladněny zásobníky se skladovým zbožím. Po kolejnicích konstrukce se pohybují skladovací zásobníky, ze kterých pak zboží odebírají roboti na jednotlivých pracovních stanicích. Bezchybný provoz robotů zajišťuje řídící centrum, které zajišťuje řízení provozu jednotlivých robotů a skladovacího systému, plánování úkolů a také koordinuje správné pozice zásobníků a robotů.

Přidejte se k odběratelům našeho newsletteru

Buďte v obraze – dostávejte novinky a informace o produktech přímo do své e-mailové schránky.

Odebírat