Warehouse worker at red AutoStore picking station

Maloobchodníci podporují využití robotiky k přežití po Covidu

Po vypuknutí pandemie hlásí specialisté AutoStore Element Logic zvýšenou poptávku po řešení robotických skladů. Mnozí jsou sice v krizi, využívají však čas ke strategickému plánování budoucnosti. A ta bude robotická.

„Covid-19 otevírá oči tolika podnikům, které prostě nebyly připravené na potíže takových rozměrů jako je pandemie,“ říká generální ředitel Velké Británie Jeremy Clouston-Jones.

Zatímco mnoho maloobchodníků je v krizi, protože kamenné obchody zavírají nebo čelí dramaticky snížené návštěvnosti, manažeři si najdou čas, aby zjistili, co by mohli udělat jinak – a jaké by měly být jejich další kroky.

Společnost Element Logic zažívá příliv požadavků společností, které nyní zvažují robotická řešení AutoStore nebo rozšiřují své aktuální automatické sklady.

„V důsledku situace si mnoho dalších uvědomilo, že plánování je v nejisté době nutností. S robotickými sklady je mnohem snazší škálovat nahoru nebo dolů a vaše operace jsou mnohem flexibilnější,“ říká Clouston-Jones.

Fyzický prodej po vypuknutí pandemie poklesl, ale online prodej roste, ve Velké Británii se uvádí mezi 10–25 procenty.

Moderní sklad je nezbytností

Jeden ze zákazníků Element Logic, prodejce sportovního vybavení XXL, rozšiřuje svůj robotický systém tak, aby zvládl 150 000 zásobníků a konsolidoval přepravu prostřednictvím jednoho centrálního rozbočovače.

„Vychystávání pomocí robotů je třikrát až pětkrát účinnější než manuální řešení. Prodej poklesl, ale online prodej roste a částečně kompenzuje pokles fyzického prodeje. Pro nás bylo zásadní mít flexibilní a moderní sklad. Když jsme uplatňovali pravidla karantény a sociální distancování, byli jsme méně závislí na lidech,“ uvádí Geir Nielsen, manažer Nordic Warehouse ve společnosti XXL.

Roboti AutoStore usnadňují maloobchodníkům, jako je XXL, rychlé zasílání správných objednávek prázdným obchodům a netrpělivým online nakupujícím.

„Pomáhá nám také škálovat úměrně našemu růstu, bez jakýchkoli odstávek. Od první instalace robotů jsme expandovali sedmkrát nebo osmkrát, ale ani jednou jsme nemuseli ukončit provoz. Náš sklad je vždy v provozu, téměř sto procent času,“ řekl Nielsen.

PŘEČTĚTE SI VÍCE: Jak jsme dali XXL radikální zvýšení efektivity

Zákazníci společnosti Element Logic hlásí rozdílné výsledky od výrazně vyšších tržeb, neboť poptávka po jejich produktech se v době pandemie ještě zvýšila, až po naprostý propad, kdy jsou různé produktové oblasti méně vyhledávány než za normálních okolností, nebo se dramaticky snížil prodej a provoz.

„Vidíme, že situace v době Covid-19 urychlila procesy, které by jinak trvaly mnohem déle. Ať už je situace jakákoli, mnoho manažerů nyní plánuje budoucnost dosud nevyzkoušeným způsobem. A není pochyb o tom, že robotika je všude populární,“ říká Clouston-Jones, výkonný ředitel společnosti Element Logic.

Přidejte se k odběratelům našeho newsletteru

Buďte v obraze – dostávejte novinky a informace o produktech přímo do své e-mailové schránky.

Odebírat

Chcete zjistit více o tom, co pro vás Element Logic může udělat?

Kontaktujte nás!